Find the market value of gold

As the price of gold reaches historically high prices and the demand for gold continues to grow, even gold-filled items have a reasonable value in the market! Luckily for you, finding the market value of gold-filled items is actually pretty simple. All you need to know are a few simple mathematical equations, and you can find the exact value of these elements in dollars.

Articles filled with gold consist of a single layer of gold (usually a gold alloy, i.e. 12k, 14k, 18k, etc.), which is then bonded to the base metal (usually brass) by heat and pressure. The amount of pure gold contained in a layer of gold that is bound to the parent metal is measured in two ways. To find the value of your gold-filled items, you will need to identify these two pieces of information. The first is the carat rating of the gold that makes up the layer. The second is the thickness of the layer that is connected to the base metal. The thickness of a layer is actually measured by its weight relative to the total weight of the object. The weight layer of gold is expressed as a fraction (i.e. 1/10, 1/20, 1/40, etc.). Both of these details must be marked or “affixed” somewhere on the subject. For example, you should find a distinctive feature that looks like “1/20 14k GF” somewhere on your subject. Once you’ve found and identified this hallmark, all you need to do now to find the market value of your items is simply find the total weight of the items (in grams) using a scale and then perform a simple mathematical calculation.

Let’s say, for example, you have a gold pendant that has the “1/20 14k GF” brand, and after weighing the pendant you find that its total weight was 4.5 grams. To find the total amount of pure gold contained in your pendant, first divide the carat value of the item by 24, which will give you the percentage of pure gold contained in that particular carat value, which in this example is 14 and will be equal to .58333 (14/24 = .58333). Then multiply this number by the percentage of gold mass contained in the subject (meaning the part of the distinctive part that in this example will be equal to 1/20, which is equal to 0.05). This will give you the total amount of pure gold contained in your gold-filled item per gram, which in this example would be 0.0291665 (0.58333 x 0.05 = 0.0291665). Now all you need to do is multiply this number by the total weight of the item, which will give you the total amount of pure gold contained in the item! In this example, the pendant will contain exactly 0.1312492 grams of pure gold (0.0291665 x 4.5 = 0.1312492).

Now, to find the current market price of gold content in your item, you only need to take the current market price of gold per gram and multiply it by the number of grams of gold that your item contains. In this example, the pendant contains 0.1312492 grams of gold, and we will say that the current market value of gold per gram is $ 54.66 ($ 1700 per ounce / 31.1 = $ 54.66 per gram), which will be 54.66 dollars x 0.1312492 = $ 7.17. Thus, the total cost of gold pendants will be $ 7.17.

This is a “long form” of calculating the value of gold that allows you to find the exact amount of pure gold that your belongings contain. If you just want to quickly find the value of your items, you can use a gold calculator (which can be found on many sites online). In the example above, all you need to do is enter in the calculator (under its graph value of 14 thousand gold) the total weight of the suspension (4.5 grams), which will give you 143.47 dollars. Then just multiply that number by 0.05 (1/20, that’s the total weight of the gold fill contained in the pendant), which is $ 7.17 ($ 143.47 x 0.05 = $ 7.17). As you can see, this is a much faster and easier way to find the value of your items filled with gold, but will not show you the actual amount of pure gold that your belongings contain.